Jak zrobić domowy peeling skóry głowy?
Utrzymanie w zdrowiu i czystości skóry głowy to kwestia nie tylko estetyczna. Jeśli marzysz o lśniących i mocnych włosach, poświęć więcej uwagi miejscu, z którego one wyrastają. Tak naprawdę długość włosów to rodzaj martwych komórek, odżywianych w niewielkich cebulkach. Mieszek włosowy, z którego owa cebulka wyrasta jest żywym członem. Pobudzenie do wydajnej pracy cebulek naszych włosów można osiągnąć poprzez masaż lub peeling skóry głowy. Ten rodzaj dotyku włosy lubią szczególnie, rosną szybciej i są o wiele mocniejsze. Dziś opowiem Wam o tym, jak zrobić domowy peeling skóry głowy, który wyreguluje pracę gruczołów łojowych, wzmocni i zadba o nawilżenie włosów.
Domowy peeling skóry głowy – kilka przepisów
Możemy go wykonać na kilka sposobów przy użyciu różnych, naturalnych składników. Wykonanie każdego z nich zajmie Ci dosłownie kilka minut!
Peeling cukrowy skóry głowy
Do wykonania domowego cukrowego peelingu skóry głowy i włosów potrzebować będziesz 4 podstawowych produktów:
- cukier trzcinowy (delikatne grudki do złuszczania)
- szampon (np. delikatny naturalny szampon Davines Dede) lub odżywka,
- sok lub żel aloesowy (nawilżenie!)
- olejek eteryczny (cudowny zapach)
Poniżej przeczytasz więcej o każdym ze składników, o tym co robi dla włosów i skóry głowy oraz czym można go ewentualnie zastąpić. A jeszcze niżej – sposób wykonania domowego peelingu do skóry głowy.
Cukier trzcinowy
Podstawą peelingu włosów jest cukier, około 3-4 łyżek. Korzystam z ciemnej wersji cukru, bowiem ma więcej składników odżywczych. Cukier dość łatwo rozpuści się na włosach, nie pozostawiając na nich żadnego osadu czy drobinek. Niektórzy wybierają sól morską gruboziarnistą, kaszę mannę czy kawę dodatkowo stymulującą krążenie w skórze głowy.
Szampon lub odżywka
Szampon lub odżywka to kolejny składnik peelingu włosów. Możesz ominąć ten składnik scrubu, bowiem nie jest on konieczny, jednak warto go zastosować, gdy Twoje włosy mają skłonność do plątania się. Ja preferuję lekki szampon, bo nie robię peelingu na włosach świeżych, tylko lekko „znoszonych”, dwudniowych. Po wykonaniu scrubu i tak zawsze powtórnie myję głowę, by mieć pewność, że domyłam całość. Do peelingu będziesz potrzebować około 2 łyżki szamponu.
Sok lub żel aloesowy
Kolejny składnik to żel aloesowy w ilości 2 łyżek. Zadaniem soku lub żelu aloesowego jest nawilżenie skóry głowy i włosów na całej ich długości. Aloes zawiera wiele substancji kojących, łagodzi podrażnienia i zapalenie mieszków włosowych. Jest też substancją działającą niezwykle regenerująco na łamliwe i suche włosy. Alternatywą dla aloesu może być miód o właściwościach silnie odżywczych i nawilżających.
Olejek eteryczny
Do peelingu skóry głowy dodaję zawsze kilka kropel olejku eterycznego. Najczęściej jest to olejek herbaciany, który nie podrażnia skóry i jako jeden z niewielu może być użyty solo. Przy wyborze innego olejku eterycznego (rozmarynowy, lawendowy czy szałwiowy) polecam dodanie także kilku kropli innego oleju. Najlepszy będzie 100% olej arganowy, który doskonale regeneruje i nawilża skórę, walcząc z łupieżem. Równie dobry może być olej kokosowy, migdałowy czy lniany. Wybieramy taki, który służy nam najbardziej. Olejki eteryczne, których użyjesz powinny wzmacniać włosy, łagodzić podrażnienia i działać antyseptycznie.
ZOBACZ ROWNIEŻ: Domowe SPA – jak spędzić zimowy wieczór?
Jak wykonać peeling?
Wszystkie składniki energicznie wymieszaj, po czym zwilż włosy ciepłą wodą i nałóż mieszankę na skórę głowy. Przez około 5 minut rób delikatny, ale wyczuwalny masaż skóry głowy i włosów. Po wykonaniu peelingu, umyj bardzo dokładnie głowę ulubionym szamponem i nałóż jak zwykle odżywkę lub maskę regenerującą włosy. Prawidłowo wykonany peeling włosów gwarantuje lepsze przyjęcie przez włosy składników odżywczych i witamin zawartych w masce regenerującej.
Peeling skóry głowy z wykorzystaniem soli
Do jego wykonania potrzebujemy tylko dwóch składników:
- 3 łyżki soli,
- szampon, np. delikatny i naturalny szampon Paul Mitchell
Sól drobnoziarnista
Drobnoziarnista sól jest najlepsza dla skóry głowy, ponieważ jest delikatna. Ta gruboziarnista może ją poranić i spowodować podrażnienia. Peeling z wykorzystaniem soli polecany jest zwłaszcza dla mocno przetłuszczającej się skóry głowy.
Jak wykonać peeling?
Sól mieszamy z szamponem, zwilżamy włosy ciepłą wodą i nakładamy peeling. Wykonujemy delikatny masaż, po czym spłukujemy mieszankę. Następnie dokładnie myjemy włosy. Taki peeling jest mocny, więc nie wolno go wykonywać, gdy mamy jakiekolwiek podrażnienia na skórze głowy.
Domowy peeling kawowy skóry głowy
Do jego wykonania będą nam potrzebne:
- 3 łyżki fusów kawy,
- szampon (jeśli chcesz w pełni cieszyć się uwodzicielskim zapachem kawowego peelingu, sięgnij po bezzapachowy szampon Wella)
Kawa
Pewnie nie raz słyszałyście o wykorzystywaniu kawy w pielęgnacji skóry. Zawiera ona kofeinę, która świetnie ujędrnia ciało. Możemy jednak wykorzystać ją również na skórę głowy. Kofeina stymuluje cebulki włosów, pobudzając je do wzrostu, a także zmniejszając wypadanie. To przepis nie tylko na zdrową skórę głowy, ale też gęste włosy. Powinny na niego jednak uważać blondynki – może lekko przyciemnić kolor włosów.
Jak wykonać peeling?
Fusy kawy dodajemy do szamponu, po czym wykonujemy delikatny masaż skóry głowy. Spokojnie, równomiernie i w delikatny sposób zrelaksuj się, masując skórę głowy i wdychając cudowny aromat kawy. Na koniec dokładnie opłucz włosy. Pamiętaj, aby wykonać to skrupulatnie i najlepiej partiami, gdyż kawa lubi zatrzymać się na włosach 🙂 Ale nie martw się, wypłukanie zajmie tylko trochę dłużej, niż w przypadku innych domowych peelingów.
Peeling skóry głowy – jakie efekty?
Efekty zauważymy już po pierwszym stosowaniu. Włosy będą błyszczące, miękkie, gładkie, sprężyste, a to wszystko dlatego, że skóra będzie lepiej wchłaniała składniki odżywcze zawarte w szamponach i odżywkach. Peeling skóry głowy pomoże nam ją oczyścić i pozbyć się martwego naskórka. Poprawi również pracę gruczołów łojowych. Co ważne, pobudza on krążenie, dotlenia i odżywia cebulki, co wspomaga porost włosów. Dzięki temu zabiegowi włosy są uniesione u nasady, przestają się przetłuszczać, znikają problemy ze swędzącą skórą głowy czy łupieżem. Peeling skóry głowy to zabieg, który należy wykonywać mniej więcej raz w tygodniu. Nie częściej, ponieważ wtedy możemy narazić ją na podrażnienia.
Zapamiętaj: zarówno domowy, jak i gotowy peeling skóry głowy, pobudza krążenie podskórne w cebulkach włosów, a tym samym wzmacnia je i zapobiega wypadaniu! Tutaj przeczytasz więcej o zaletach peelingu skóry głowy.
Zobacz podobne artykuły:
- Peeling skóry głowy i włosów
- Hity włosomaniaczek – subiektywna ocena zabiegów pielęgnacyjnych cz. 1
- Hity włosomaniaczek – subiektywna ocena zabiegów pielęgnacyjnych cz. 2
Kaszę mannę nie manną
Nie jestem przekonana co do soli jako produktu do peelingu skóry głowy. Obawiam się,że może uszkodzić strukturę włosów. Pozostaje przy aptecznym , niedrogim peelingu Wax Pilomax.